78203

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Josef Křapka (77.237.138.60) --- 25. 8. 2012
Re: Chování matky při návratu z proletu

Před mnoha lety jsem si v Dole povšiml, že oplodňáčky mají jen tak položené po zemi jak na včelnici tak i v lesíku. Ptal jsem se na to ing. Titěry proč si zde "Výzkumák" nezřídí ukázkovou oplozovací stanici a úlky nevyrovnají do ukázkových řad a pohodlné výše pro obsluhu a též i pohled na takovou stanici je balzám pro oči. S úsměvem mi odpověděl, že u takto "poházených" oplodňáčků jsou menší ztráty matek po oplozovacích proletech a nejsou problémy s loupeží. Zkusil jsem to a ukázkové stojany jsem odstranil. Plemenáče od té doby na zahradě rozkládám co nejblíže zemi, do trávy, manželce do kytek pod keře ...
Je faktem, že od té doby se mi ztratilo velmi málo matek a též s loupežemi nemám žádný problém. Na obsluhu si nosím štokrdle a na ten na tu chvíli plemenáč, než jej prohlédnu, postavím. Ani ty záda při tom nebolí. Kdo nevěří, ať tam běží. Nebo lépe, sám to vyzkouší.
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 58370


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
KaJi (88.101.45.181) --- 25. 8. 2012
Re: Chování matky při návratu z proletu

JK:
Na obsluhu si nosím štokrdle a na ten na tu chvíli plemenáč, než jej prohlédnu, postavím. Ani ty záda při tom nebolí. Kdo nevěří,

--------------

Optimální kompromis podle mě jsou plenáče položené na paletách, nejlépe dvou na sobě, nebo paletu na cihly, tráměk, atd.

Blbě se to kolem seká, nevypadá to dobře, ale včelám to vyhovuje a i skrz vrostlý porost matky najodu cestu domů.

Myslím, že právě to že palety jsou trochu neuspořádaně na nich to je do více stran, tak je to díky tomu v pohodě i když to oku neladí.

Když letos vezmu a neřeším co se oplodonilo, jestli matka z přidaného matečníku, či si včely vychovaly svoji (zkoušel jsem odběr kladoucí matky s plásty z plenáče a přidání matečníku) tak jsem měl neúspěch asi tak na úrovni 5%. Tedy že bych v úle nenašel kladoucí matku.
Výborně s emi osvědčily ochrany matečníků z nastavky.cz - i když je mi jasné, že alobal, drát atd. Ale doma jsem to do nich napíchal, strčil do jednoho plenáče se včelama a jel na pole doplňovat. Perfektní mechanická ochrana proti poškození.
Karel
P.S.

Radimovi taktéž gratulace a ať tu vydrží. bez něo by tahle konference asi zanikla pro nezájem.

:-)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 58372


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turcani (94.229.32.130) --- 25. 8. 2012
Re: Chování matky při návratu z proletu

Josef, jednoducho vieš ako na to, ja ich v rade a taktiež som spokojný, ale všetko záleží od toho, ako úspešne to včelstvo pripravíš a M je istotne v OJ prítomná, tak stratu nezaznamenáš. Matka sa do OJ bezpečne vráti aj vtedy, keď medzi sú letáčiky blízko pri sebe. Názor "M mi pri oplodňovacom lete chytil vták" neberiem, čo je okolo mojej včelnici vtákov a to je asi všade, u mňa hniezdia aj dva páre strakošov (tie sú najviac spomínané)a problém nemám.

Takže stále dookola dokola, Teraz ver že každý z nás má pravdu. Aleš zdôrazňuje, pri matkách v materincoch musia mať kľud, ja zas tvrdím, že matkám je fuk, matka dokonale orientuje očami, takže sa nestratí. Raz som asi 15 min. pozoroval ako nalietavajú lastovičky ponad včelnicu, spúšťajúc nad úle.

Včely to pochopili ako ako útok a zakaždým ich aj 3-5 prenasledovali, ale lastovičky boli rýchlejšie a zdalo sa mi, že lastovičky majú z toho radosť. Lastovičky ale zvyknú loviť vyletujúcich trúdov, dá sa aj zistiť v ich truse.

Je to zaujímavá téme a človek má dobrý pocit keď vnikne do jej tajomstva. Josef, veľa dobrých nápadov.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 58373


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Josef Křapka (77.237.138.60) --- 25. 8. 2012
Re: Chování matky při návratu z proletu

>Raz som asi 15 min. pozoroval ako nalietavajú lastovičky ponad včelnicu, spúšťajúc nad úle. Včely to pochopili ako ako útok a zakaždým ich aj 3-5 prenasledovali, ale lastovičky boli rýchlejšie a zdalo sa mi, že lastovičky majú z toho radosť. Lastovičky ale zvyknú loviť vyletujúcich trúdov, dá sa aj zistiť v ich truse<
-----------------------------------------------------------
Jo, jo, Tono. Ty "schvalbe bestie" sleduji každý rok. Stačí mi zvednout oči od počítače a zahledět se ven na zahradu, které dominuje moje včelnice. Mohu potvrdit, to co zde píšeš o naletování vlaštovek nad úly a jejich pronásledování včelami. Děje se tak vždy před deštěm nebo podobnou změnou počasí, která stlačí hmyz z výšek k zemi a ten hmyz bohužel následují i vlaštovky. Nevidím je nad včelnicí rád. Mohu potvrdit, minulý rok i lapení trubce vlaštovkou. Bohužel, nepoštěstilo se mi to natočit. Nemám tu trpělivost nebo příslušnou techniku. Ale je to fakt. Nevím však, když vlaštovka chytne trubce, jistě chytá i včely a určitě nepohrdne ani matkou která se vrací "příjemně unavená" ze snubního proletu. Je to přeci jen pro vlaštovku potrava. Jiná je otázka zaletování matek do jiných česen. Já to nikdy neviděl. Dokonce, vím je to ostuda, ale nikdy jsem matky nenachytal při vyletování na snubní prolety ani jejich návrat. A to vím, kdy bych měl vartovat. Nějak se docela nenápadně vytratí a ... Prostě mi stačí výsledek. Matky kladou. Když již mají prvý zavíčkovaný plod, tak je označím. Jsou již přeci jen poněkud pomalejší. Jak se mi to ale jeví, když jsem měl plemenáče vyrovnané na stojanu jak vojáky na "krškanském buzerplace v Nitre", měl jsem vyšší ztráty při oplodnění?? Nebo je to jen tím, že jsem byl mladší a zvědavější a sem tam jsem nějakou tu matku "potratil" sám při prohlídkách? Kdo to ví, kdo ví, kdo ví co se může stát? Nebo se při návratu do travního (kytičkového) porostu nemají chuť již toulat po jiných česnech?
Zdravím Tono a též všechny ostatní účastníky.
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 58374


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu